Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Zmiany w postępowaniu uproszczonym i doręczeniach.

KONIEC FORMULARZY W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, która zaczęła obowiązywać od dnia 7 listopada 2019 r., wprowadziła duże zmiany w procedurze cywilnej. Tym samym zmieni reguły, według których sąd prowadzi sprawy cywilne (zarówno o zapłatę, jak i spadkowe, rodzinne). Eliminuje również definitywnie formularze z postępowania uproszczonego.

Dotychczas w postępowaniu uproszczonym, a więc w sprawach, których wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 20 000 zł, a spór wynikał z umowy/dotyczył gwarancji lub też w sprawach dotyczących czynszu najmu - bez ograniczeń kwotowych, pozew/odpowiedź na pozew i inne pisma, w szczególności wnioski dowodowe mogły być składane wyłącznie na urzędowych formularzach.

Czytelność formularzy od samego początku budziła wiele wątpliwości, również wiele było szkół ich wypełniania, to jest w różnych sądach oczekiwano innego sposobu uzupełniania formularzy. Nowelizacja definitywnie eliminuje formularze z postępowania uproszczonego. Przedsiębiorcom ułatwi to np. składanie pozwów o zapłatę.

 

REWOLUCJA W DORĘCZENIACH

Od dnia 7 listopada 2019 r. nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, m.in. przewiduje rozwiązanie, które z założenia ma ułatwić prowadzenie postępowania w sytuacji, gdy występują problemy z doręczaniem pism do pozwanego.

Otóż, gdy nie jest możliwe zastosowanie któregokolwiek z przepisów formułujących fikcję skutecznego doręczenia (dla indywidualnych przedsiębiorców na adres z CEIDG lub spółek na adres z KRS) i jednocześnie nie można skutecznie doręczyć pozwanemu pozwu, wówczas sąd zwróci pozew powodowi. Powód może wówczas zwrócić się do komornika o dokonanie urzędowego doręczenia pisma drugiej stronie, a sąd zawiesi postępowanie dopiero wtedy, gdy takie doręczenie - dokonane za pośrednictwem komornika - nie będzie skuteczne.

Doręczenie zrealizowane przez komornika ma obecnie skuteczność doręczenia sądowego.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem