KONIEC FORMULARZY W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM
Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, która zaczęła obowiązywać od dnia 7 listopada 2019 r., wprowadziła duże zmiany w procedurze cywilnej. Tym samym zmieni reguły, według których sąd prowadzi sprawy cywilne (zarówno o zapłatę, jak i spadkowe, rodzinne). Eliminuje również definitywnie formularze z postępowania uproszczonego.
Dotychczas w postępowaniu uproszczonym, a więc w sprawach, których wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 20 000 zł, a spór wynikał z umowy/dotyczył gwarancji lub też w sprawach dotyczących czynszu najmu - bez ograniczeń kwotowych, pozew/odpowiedź na pozew i inne pisma, w szczególności wnioski dowodowe mogły być składane wyłącznie na urzędowych formularzach.
Czytelność formularzy od samego początku budziła wiele wątpliwości, również wiele było szkół ich wypełniania, to jest w różnych sądach oczekiwano innego sposobu uzupełniania formularzy. Nowelizacja definitywnie eliminuje formularze z postępowania uproszczonego. Przedsiębiorcom ułatwi to np. składanie pozwów o zapłatę.
REWOLUCJA W DORĘCZENIACH
Od dnia 7 listopada 2019 r. nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, m.in. przewiduje rozwiązanie, które z założenia ma ułatwić prowadzenie postępowania w sytuacji, gdy występują problemy z doręczaniem pism do pozwanego.
Otóż, gdy nie jest możliwe zastosowanie któregokolwiek z przepisów formułujących fikcję skutecznego doręczenia (dla indywidualnych przedsiębiorców na adres z CEIDG lub spółek na adres z KRS) i jednocześnie nie można skutecznie doręczyć pozwanemu pozwu, wówczas sąd zwróci pozew powodowi. Powód może wówczas zwrócić się do komornika o dokonanie urzędowego doręczenia pisma drugiej stronie, a sąd zawiesi postępowanie dopiero wtedy, gdy takie doręczenie - dokonane za pośrednictwem komornika - nie będzie skuteczne.
Doręczenie zrealizowane przez komornika ma obecnie skuteczność doręczenia sądowego.