Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Zatory płatnicze w firmie - jak sobie z nimi radzić?

Wg danych, średnio 9 na 10 europejskich firm spotkało się z problemem zatorów płatniczych w trakcie swojego funkcjonowani

Zjawisko zatorów płatniczych w przedsiębiorstwach jest obecne we wszystkich krajach europejskich. Całkowite jego wyeliminowanie jest niemożliwe, bowiem problemy z nieterminowymi płatnikami zgłasza średnio, aż 90% firm i jest to niezależne od jej wielkości czy sektora, w którym prowadzi działalność.

Niepokojące jest to, iż zatory płatnicze są niczym wirusy rozprzestrzeniające się wśród przedsiębiorców. Firma, w której pojawiają się ten problem zaraża nim najbliższe otoczenie biznesowe, czyli swoich dostawców /podwykonawców. Gdy jeden z podmiotów nie otrzymuje pieniędzy za sprzedane towary/wykonane usługi, ma trudności z uregulowaniem własnych zobowiązań wobec firm z którymi współpracuje. I tak rozprzestrzenia się zjawisko zatorów płatniczych wśród kolejnych przedsiębiorstw.

Złe oddziaływanie zatorów na kondycje finansową podmiotów gospodarczych można ograniczyć. Warto w tym celu skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która posiada odpowiednie doświadczenie w obsłudze wierzytelności oraz inne narzędzia niezbędne do skutecznego odzyskiwania należności.

Przedsiębiorcy jednak niechętnie korzystają z usług windykacyjnych. Główną tego przyczyna jest przeświadczenie, że usługi windykacyjne to kolejny wydatek dla firmy oraz obawa przed pogorszeniem relacji z dłużnikiem. Dlatego przedsiębiorcy starają się samodzielnie podejmować działania mające nakłonić dłużników do spłaty należności. Jednak niewielki odsetek firm z sektora MSP jest w stanie skutecznie odzyskać dług.

Średnie koszty, jakie ponoszą polscy przedsiębiorcy z powodu nieterminowej zapłaty przez kontrahentów lub jej braku (utrata dochodów, odsetki od kredytu obrotowego, wydatki na windykację itp.) to ponad 5% wszystkich kosztów działalności .

Zdecydowana większość firm nie posiada określonych procedur na wypadek nieterminowych płatności. Każda zaistniała sytuacja najczęściej traktowana jest indywidualnie, również ze względu na obawę przed utratą partnera biznesowego. W wyniku czego cały proces windykacyjny nie dość, że się wydłuża to również generuje dodatkowe koszty związane obsługą.

Jak pokazuje doświadczenie początkowo przedsiębiorcy nie decydują się na przekazanie sprawy do zewnętrznej firmy w celu wyegzekwowania długu. Wielu właścicieli stwierdza, że chcą dzięki temu być postrzegani jako bardziej elastyczny partner. Uważają, że gdy zrezygnują z ponagleń wobec dłużników, skłonią ich w ten sposób do długofalowej współpracy. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość dłużników wykazuje się zrozumieniem, gdy wierzyciel oddaje dług do firmy windykacyjnej. Należy zawsze mieć na uwadze, że brak działań wokół nieterminowych należności generuje dodatkowe koszty. W dłuższej perspektywie ogranicza również możliwości regulowania własnych zobowiązań w terminie, zaniechanie inwestycji, ograniczenie zatrudnienia, a nawet problemy z wprowadzeniem na rynek nowych produktów/usług .

Samodzielna windykacja pochłania pieniądze i czas, a brak wykorzystania właściwych technik może doprowadzić do pogorszenia relacji z kontrahentem.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem