Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Odzyskać pieniądze od dłużnika czy utrzymać z nim dobre relacje biznesowe?

Prawdopodobnie, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się stanąć przed dylematem: "Odzyskać pieniądze od dłużnika czy utrzymać z nim dobre relacje biznesowe?" Mamy dobrą wiadomość, nie musisz rezygnować ze swoich pieniędzy na rzecz pozytywnych stosunków z kontrahentami.

Odzyskać pieniądze od dłużnika czy utrzymać z nim dobre relacje biznesowe? Prawdopodobnie, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się stanąć przed takim dylematem.

Mamy dobrą wiadomość, nie musisz rezygnować ze swoich pieniędzy na rzecz pozytywnych stosunków z kontrahentami.

Windykacja w XXI wieku opiera się na koncepcji, w której strony nie obrażają się na siebie, a wręcz przeciwnie mają pieniądze, rozwiązany problem oraz wspólne interesy.

Współczesnego dłużnika nie postrzegamy już jako finansowego oszusta czy cwaniaka. Jest to po prostu konsument lub przedsiębiorca, który źle oszacował, przecenił swoje możliwości finansowe, padł ofiarą kryzysu gospodarczego lub utracił płynność finansową z powodu problemów swoich klientów czy kontrahentów. Firma windykacyjna to natomiast partner biznesowy wierzyciela, a nie jego bat na dłużnika.

Pomimo to przedsiębiorcom wciąż trudno jest podjąć decyzję o współpracy z firmą windykacyjną. Usługa taka odbierana jest negatywnie. Ma na to wpływ przeszłość branży windykacyjnej. Przedsiębiorstwa, które nie korzystają z usług firm windykacyjnych, nie robią tego, by nie popsuć sobie relacji z klientem (27,4%) oraz aby nie uchodzić za „trudnego” w kontaktach biznesowych (19,9%). Do takiej opinii przyczynił się panujący jeszcze kilka lat temu model twardej, agresywnej i często niezgodnej z prawem windykacji. Gospodarka się jednak zmienia, rozwija i tak samo jest w branży windykacyjnej. Profesjonalne firmy wiedzą, że wierzyciele, którzy mają własny kodeks etyczny postępowania biznesowego, oczekują takich samych zasad od reprezentujących ich firm. Działania zgodnie z prawem, z poszanowaniem dobrych praktyk i obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów. Standardem jest dzisiaj windykacja polubowna, która opiera się na negocjacjach z dłużnikiem i zachowaniu pozytywnych relacji biznesowych.

Wierzyciele, którzy decydują się na przekazanie swoich dłużników zewnętrznej firmie windykacyjnej, twierdzą, iż takie rozwiązanie ułatwia dalsze prowadzenie interesów z dłużnikiem, jest korzystne wizerunkowo. W końcu nie każdy przedsiębiorca odnajduje się w podwójnej roli partnera biznesowego i windykatora. Samodzielne odzyskiwanie długu jest angażujące. Poza tym dłużnicy firmę zewnętrzną traktują z większym respektem niż wewnętrzny dział odzyskiwania należności w firmie wierzyciela.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem