call phone_android eMKa - pobierz
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Moralność płatnicza.

Pod względem moralności płatniczej, czyli terminowego regulowania zobowiązań, polscy przedsiębiorcy nie są wzorem cnót.

Biurokracja i zawiłe przepisy prawne stanowią największe przeszkody w rozwoju firm w Polsce. Obok nich, jako równie dużą barierę, wskazuje się zatory płatnicze.

Pod względem moralności płatniczej, czyli terminowego regulowania zobowiązań, Polacy są jednym z najbardziej niezdyscyplinowanych narodów w Europie. Okazuje się, że tylko jedna na trzy faktury opłacana jest w terminie. Dla porównania skali zjawiska warto wiedzieć, że na Tajwanie, w Meksyku, Niemczech czy Szwajcarii jest to aż 70%.

Znaczna część polskich firm reguluje płatności z dużym opóźnieniem, a zatory płatnicze powodują zahamowanie rozwoju. Zauważalne jest to, iż wielu przedsiębiorców „przymyka oko” na przeterminowane faktury i naraża się tym samym na utrudnienia w prowadzeniu biznesu, a nawet na utratę płynności finansowej. Najbardziej narażone na zatory płatnicze są mikro przedsiębiorstwa. Ale jednocześnie to właśnie te najmniejsze firmy najdłużej zatrzymują środki na swoich kontach (nawet ponad 4 miesiące).

Okazuje się, że najlepszymi partnerami biznesowymi w Europie są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi niemalże 75% swoich zobowiązań regulują w terminie, a jedynie 24% ma opóźnienie nie większe niż 30 dni.

Aż połowa przedsiębiorców w Polsce uważa, że zjawisko nieterminowego regulowania należności w ich branży występuje często.
Jeśli też tak uważasz i spotykasz się z tym zjawiskiem bezpośrednio w swoim biznesie, skontaktuj się z nami. Wspólnie odzyskamy Twoje należności. 

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Czerwonego Krzyża 41
wejście od ulicy Rynkowej

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem