Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

O co pytają nas Klienci cz.6

Czy robicie windykację na koszt dłużnika?

Często słyszymy od Klientów o tzw. windykacji na koszt dłużnika. Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. 2013 poz. 403) niestety nie precyzuje możliwości doliczenia do wierzytelności i obciążenia dłużnika prowizją firmy windykacyjnej. Odzyskanie tych kosztów, w sądzie w praktyce jest bardzo trudne, wymaga udowodnienia, że koszty poniesione przez wierzyciela były konieczne. Aktualne orzecznictwo sądowe nie jest jednolite na ten temat. Należy też pamiętać, że ewentualne odzyskanie tych kosztów wiąże się z:

  • złożeniem pozwu do sądu,
  • dokonaniem opłaty sądowej,
  • stawiennictwem na rozprawie,
  • zeznaniami świadków itp.

Ryzyko przegrania takiej sprawy leży po stronie wierzyciela i prawdopodobnie będzie wiązać się z zapłaceniem kosztów zastępstwa procesowego dla strony przeciwnej.

Ile czasu to potrwa? Kiedy odzyskam swoje pieniądze?

Oczywiście nie jest to do przewidzenia, szczególnie podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, zwłaszcza że nie znamy jeszcze sprawy, nie widzieliśmy dokumentów źródłowych. Najkrótszy czas od wpłynięcia podpisanej sprawy wraz z dokumentami do nas, do wypłaty, to kilka tygodni. Zależy to od tego, czy dłużnik odebrał korespondencję od nas za pierwszym razem, czy list był powtórnie awizowany, no i oczywiście czy dłużnik zapłacił na drodze polubownej. Jeżeli następnie sprawa zostanie skierowana do sądu, to na wyrok z nakazem zapłaty czekamy około jednego miesiąca, i znowu, jeżeli dłużnik złoży sprzeciw w ciągu 14 dni, czeka nas proces sądowy w trybie zwykłym i to może potrwać kilka miesięcy albo nawet dłużej. Jeżeli jednak Klient nie zapłaci w terminie 14 dni, przekazujemy sprawę do komornika, następuje postępowanie egzekucyjne i wtedy sprawa może zakończyć się szybko, jeżeli dłużnik jest wypłacalny, lub potrwać kilka miesięcy do czasu zaspokojenia wierzyciela, lub umorzenia postępowania przez komornika. Reasumując, odzyskanie należności może potrwać od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.

Dlaczego ja mam płacić jakieś opłaty sądowe, nie wiadomo czy wygram, czy to odzyskam?

Wszystkie poniesione przez wierzyciela opłaty sądowe, czyli wpis sądowy 5% wartości przedmiotu sporu powyżej 20.000 zł (przy mniejszych wartościach są to kwoty od 30 zł do 250 zł) i 17 zł opłata za pełnomocnictwo, plus ewentualne zaliczki dla komornika na postępowanie egzekucyjne (najczęściej od 50 zł do 250 zł), zgodnie z prawem doliczane są do długu i na podstawie zawartej z nami umowy zwracane wierzycielowi w pierwszej kolejności. 

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem