Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Kancelaria prawna a firma windykacyjna

Nasze doświadczenie dowodzi, iż nie ma jednego sprawdzonego scenariusza, według którego można odzyskać swoje wierzytelności. Ostateczna decyzja o wyborze pełnomocnika ds. windykacji, oczywiście należy do każdego przedsiębiorcy indywidualnie. Analizując wszystkie „za” i „przeciw” warto zwrócić szczególną uwagę na aspekty, które są dla nas najistotniejsze i wówczas wybór będzie oczywisty. 

Na rynku działa wiele kancelarii prawnych oraz wiele firm windykacyjnych. W internecie jest mnóstwo artykułów, postów i dyskusji co wybrać – prawnika czy firmę windykacyjną.

Niestety nie ma na to pytanie odpowiedzi „zero-jedynkowej”, ponieważ rzadko zdarza się, aby firma windykacyjna nie zatrudniała prawników lub nie współpracowała z kancelarią prawną, a kancelaria prawna zatrudniała marketerów do pozyskiwania klientów, przedstawicieli terenowych czy posiadała własne call center do obsługi telefonicznej klientów i dłużników. Oczywiście zdarzają się „typowe” kancelarie prawne, które prowadzą sprawę tylko w sądzie i swoje wynagrodzenie pobierają z góry. Kwoty wynagrodzenia (tzw. koszty zastępstwa procesowego) uzależnione są od wysokości roszczenia np. wysokość długu 11000 zł – koszty zastępstwa procesowego 3600 zł lub w trybie uproszczonym 2400 zł tzn. takim gdzie odbyło się posiedzenie sądu bez obecności, stron i świadków. WAŻNE! Mecenas pobierze to wynagrodzenie bez względu na wynik sprawy. Ma do tego oczywiście prawo, gdyż jego wynagrodzenie nie jest uzależnione od wyniku sprawy. Jest wynagrodzeniem za wykonywanie czynności. Warto też dopytać czy w przypadku bezskutecznej egzekucji komorniczej też będzie chciał obciążyć nas swoim wynagrodzeniem za rzeczone czynności oraz, czy będzie monitorował dłużnika i wszczynał kolejne egzekucje bez dodatkowego wynagrodzenia. W przypadku wygranej sprawy może zdarzyć się sytuacja, że kancelaria prawna zażąda również wynagrodzenia za success fee, czyli po prostu dodatkowej prowizji za sukces. Dlatego proponujemy, aby zawierać umowy o świadczenie usług prawnych na piśmie, będziemy mieli wtedy pewność ile i za co będziemy musieli zapłacić.

Firmy windykacyjne charakteryzują się szerszym zakresem usług niż kancelarie prawne. Oprócz zapewnienia swoim klientom reprezentacji w sądzie przez profesjonalnego pełnomocnika, radcę prawnego lub adwokata, prowadzą wywiad gospodarczy, usługi detektywistyczne, stosują windykację terenową, skupują i sprzedają wierzytelności. 

W MK-Finanse nie pobieramy od naszego Klienta żadnych zaliczek ani wynagrodzenia z góry, analiza sprawy czy konsultacja z naszymi prawnikami też jest bezpłatna. Oczywiście Klient jest informowany i ma świadomość, że w przypadku skierowania sprawy do sądu będzie musiał ponieść opłaty sądowe (5% wartości przedmiotu sporu lub ryczałt od 30 zł do 300 zł w przypadku wartości poniżej 10000 zł). Bez względu na wynik sprawy nie pobieramy od naszego Klienta opisanych powyżej kosztów zastępstwa procesowego. Nasze wynagrodzenie w postaci prowizji pobieramy dopiero po skutecznym odzyskaniu wierzytelności. W przypadku bezskutecznej egzekucji „pilnujemy” dłużnika i wszczynamy kolejne postępowania komornicze.

Nasze doświadczenie dowodzi, iż nie ma jednego sprawdzonego scenariusza, według którego można odzyskać pieniądze. Według nas duża skuteczność profesjonalnej windykacji polega na tym, iż przed przystąpieniem do negocjacji firma przeprowadza tzw. wywiad gospodarczy, dokładnie sprawdza sytuację dłużnika. Dopiero na podstawie zebranych informacji zostaje obrany scenariusz działania. Wiedza ta jest niewątpliwą przewagą w prowadzonych negocjacjach. Odzyskanie pieniędzy na drodze polubownej oznacza dla naszych Klientów oszczędność czasu i dlatego właśnie jest to rozwiązaniem najkorzystniejszym z punktu widzenia wierzyciela.

Zdecydowana większość naszych klientów oczekuje skuteczności, ale jednocześnie niemal w tym samym stopniu zależy im na czasie. Jest to przecież oczywiste, że przedsiębiorcy chcą jak najszybciej odzyskać zamrożone środki. Przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego zawsze wyczerpujemy wszelkie metody polubownego wyegzekwowania długu.

Ostateczna decyzja o wyborze pełnomocnika ds. windykacji oczywiście należy do każdego przedsiębiorcy indywidualnie. Analizując wszystkie „za” i „przeciw” warto zwrócić szczególną uwagę na aspekty, które są dla nas najistotniejsze i wówczas wybór będzie oczywisty. 

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem