Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Jak odzyskać wierzytelności z niezapłaconych faktur?

Pieniądze z niezapłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie, za pomocą firmy windykacyjnej lub po prostu sprzedając wierzytelność. Podstawową zaletą sprzedaży wierzytelności jest niewątpliwie szybkie odzyskanie pieniędzy, zazwyczaj od razu z wielu faktur, natomiast wadą niewielka część pierwotnej wartości wahająca się od 10 do 30%.

Pieniądze z niezapłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie, za pomocą firmy windykacyjnej lub po prostu sprzedając wierzytelność.

Podstawową zaletą sprzedaży wierzytelności jest niewątpliwie szybkie odzyskanie pieniędzy, zazwyczaj od razu z wielu faktur. Należy jednak pamiętać, że wierzyciel nie odzyska całego długu, ale nie poniesie też kosztów windykacji, kosztów sądowych czy egzekucyjnych oraz z pewnością zaoszczędzi mnóstwo czasu.

Pakiety wierzytelności

Wierzytelności najczęściej sprzedawane są w pakietach obejmujących co najmniej kilkaset wierzytelności. Taka masowa sprzedaż jest bardzo popularna wśród dostawców usług np. telekomunikacyjnych, gdzie jednostkowa wartość wierzytelności jest bardzo niska i trudna do wyegzekwowania. Bez względu jednak na działalność, jaką prowadzi dane przedsiębiorstwo i na jak dużą skalę, sprzedaż wierzytelności może być dobrym sposobem na odzyskanie środków z tytułu teoretycznie straconych wierzytelności, np. takich, wobec których była prowadzona już bezskuteczna egzekucja. Przedmiotem sprzedaży może być także kilka wierzytelności, a nawet jedna bez względu na ich wartość, więc także małe podmioty mogą skorzystać z tego sposobu odzyskania długu. Zamierzając sprzedać wierzytelność, warto zapoznać się ze szczegółami umowy łączącej wierzyciela z dłużnikiem, może bowiem okazać się, że umowy między kontrahentami zawierają zapisy o zakazie zbywania wierzytelności lub mogą to być wierzytelności sporne, co zdecydowanie utrudni zdobycie nabywcy.

Jak sprzedać wierzytelność?

Działania te mogą zostać wykonane w dowolnej kolejności. Przeważnie sprzedawcy w pierwszej kolejności ustalają warunki, na jakich chcą dokonać sprzedaży, a następnie podają do publicznej wiadomości informację o tych warunkach oraz o możliwości składania ofert. Po wpłynięciu ofert następuje wybór kontrahenta. Finalizacja transakcji zawsze następuje poprzez podpisanie umowy sprzedaży wierzytelności, zapłatę umówionego wynagrodzenia oraz poinformowanie dłużników o zmianie wierzyciela.

Jaka cena?

Warto zwrócić tutaj uwagę na kwestię wynagrodzenia, gdyż cena może być ściśle powiązana z etapem, na jakim znajduje się odzyskiwanie długu. Spośród wielu czynników mających wpływ na cenę, jednym z najistotniejszych jest to, czy wierzytelność została już stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu, a także czy była już prowadzona egzekucja. Prawomocnie orzeczone wierzytelności nie mogą być już przez dłużnika zakwestionowane i mogą być skierowane do egzekucji komorniczej, co sprawia, że ich ceny są wyższe od tych, które nie zostały jeszcze skierowane na drogę postępowania sądowego. Mogą to być np. nieuregulowane należności za czynsz, niespłacona umowa pożyczki czy po prostu zaległa faktura. Warto zwrócić tutaj uwagę na dość istotny fakt, iż jeżeli była prowadzona egzekucja komornicza i została umorzona jako bezskuteczna, wówczas cena sprzedaży będzie znacznie niższa.

Samemu czy z firmą windykacyjną?

Aby cały proces sprzedaży wierzytelności przebiegł poprawnie, warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, lub wyspecjalizowanej w tego typu działalności firmie windykacyjnej. Pomoże to zaoszczędzić czasu i nerwów oraz w znacznym stopniu ograniczy ryzyko popełnienia jakiegoś błędu proceduralnego, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na całość transakcji. Dług przejmuje ta firma, natomiast wierzyciel uzyskuje od nich swoja należność. Odbywa się to poprzez zawarcie odpowiedniej umowy przeniesienia wierzytelności ze zbywcy zwanego cedentem, na nabywcę, czyli cesjonariusza. Po dokonaniu cesji to właśnie owa firma będzie dochodziła od dłużnika należności.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, każdy wierzyciel powinien samodzielnie rozważyć, czy pozbycie się długu w opisany sposób jest dla niego korzystne.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem