Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Windykacja

Blog

oraz nasze publikacje

Windykacja należności – wartościowa usługa

Dłużnik, który nie wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań wobec wierzyciela, powinien mieć świadomość, że w każdej chwili może rozpocząć się wobec niego procedura windykacyjna.

Faktury niezapłacone w terminie lub niezapłacone w ogóle, powodują zazwyczaj dodatkowe nakłady pracy związane z ich obsługą oraz problemy z płynnością finansową firmy. W praktyce każda nieuregulowana należność ma negatywny wpływ na wynik finansowy. Dłużnik, który nie wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań wobec wierzyciela, powinien mieć świadomość, że w każdej chwili może rozpocząć się wobec niego procedura windykacyjna.

Pierwszym etapem odzyskiwania należności jest windykacja polubowna. Jest to kluczowy element całego procesu. Na tym etapie prowadzenia działań najbardziej istotny jest kontakt z dłużnikiem i nakłonienie go do spłaty zadłużenia. Proces ten polega na zdyscyplinowaniu dłużnika bez wchodzenia na drogę postępowania sądowego. Zawarcia stosownego porozumienia lub ewentualnej ugody.

Pozew składany jest dopiero wówczas, gdy dłużnik nie dokona spłaty zadłużenia w przewidzianym terminie pomimo monitów ze strony wierzyciela, lub w przypadku niewywiązania się z zawartego wcześnie porozumienia samo, a zobowiązanie nie uległo jeszcze przedawnieniu. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot należności. Jeżeli wyrok sądowy zostanie uzupełniony o klauzulę wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, będącym podstawą do egzekucji komorniczej.

Wiele przedsiębiorstw boryka się z brakiem oraz opóźnieniami w płatnościach za faktury. Jednak niewielu przedsiębiorców jest w stanie skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Przecież niewykonanie przez kontrahenta zobowiązania może narazić przedsiębiorstwo na straty finansowe, które mogą doprowadzić do niewypłacalności, a w konsekwencji nawet do upadłości przedsiębiorstwa. By skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur w zakresie prewencji i windykacji należności. Aby mieć pewność, że podjęte działania będą efektywne warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Jeżeli dzisiaj opisana sytuacja nie dotyczy Twojej firmy, to proponujemy Ci, abyś profilaktycznie zainteresował się tematem windykacji należności i już dziś wprowadził procedury, które w przyszłości mogą uratować Twoje przedsiębiorstwo. Zachęcamy Cię do regularnego czytania naszego bloga, gdzie w prosty i przystępny sposób opisujemy zagadnienia związane z odzyskiwaniem należności.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem