Nowe rozporządzenie, które określiło zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej na lata 2019-2021, w porównaniu z poprzednim rokiem zmniejszyło zakres zwolnień. Podatnicy, którzy nie znaleźli się w nowym wykazie, a nie mogą korzystać ze zwolnienia np. ze względu na wysokość obrotu, muszą wprowadzić kasy od 1 czerwca br. Uzyskają ulgę na jej zakup, gdy będzie to kasa online. W przypadku kas kupionych po 30 kwietnia obowiązują już nowe zasady.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów ostateczna wersja rozporządzenia jest korzystniejsza dla podatników. Zlikwidowano zwolnienia przedmiotowe dla następujących czynności:
- transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0) - dorożki, riksze,
- usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni, z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0),
- usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich.
Obowiązek wprowadzenia kas nastąpi od 1 czerwca 2019 r., gdy podatnicy wykonujący wymienione czynności nie będą mogli korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.
W przypadku kas kupionych po 30 kwietnia br., aby uzyskać zwrot ulgi na zakup kasy, musi to być kasa online. Nadal kwota ulgi będzie wynosić 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Podatnicy mogą kupić kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, ale nie otrzymają na nie ulgi. Prawo do ulgi na kasy starego typu przysługuje tylko wtedy, gdy kasa została kupiona do końca kwietnia 2019 r.
Liczba osób zatrudnionych na dzień 30 czerwca zdecyduje o objęciu PPK.
Na 30 czerwca 2019 r. przypada kolejna data ustalania stanu zatrudnienia dla celów PPK. Podmioty, które w tym dniu będą zatrudniać co najmniej 50 osób, zostaną włączone do systemu PPK od 1 stycznia 2020 r.
Firmy, w których liczba osób zatrudnionych w czerwcu br. oscyluje wokół wartości granicznej, mają czas do 30 czerwca 2019 r. na takie ukształtowanie stanu zatrudnienia, które umożliwi - w zależności od woli podmiotu zatrudniającego - objęcie obowiązkami wynikającymi z ustawy o PPK od 1 stycznia 2020 r. lub odroczenie tych obowiązków na późniejszy termin - od 1 lipca 2020 r.
Podmiot zatrudniający, który weryfikuje stan swojego zatrudnienia na 30 czerwca br., ma obowiązek ustalić dokładną liczbę osób zatrudnionych. Istotnym kryterium uznania za osobę zatrudnioną jest obowiązkowe podleganie ubezpieczeniom z danego tytułu. Do stanu zatrudnienia nie będzie się zatem wliczać m.in.:
- zleceniobiorców będących uczniami lub studentami w wieku do 26 roku życia (z tytułu umowy zlecenia nie podlegają oni ubezpieczeniom społecznym),
- zleceniobiorców, którzy w wyniku zbiegu tytułów do ubezpieczeń ze zlecenia podlegają tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu albo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, lecz na zasadzie dobrowolności.
Ponadto przy określaniu liczby osób zatrudnionych na 30 czerwca 2019 r. nie ma znaczenia m.in. to, czy umowa jest zawarta na czas określony czy nieokreślony i jaka jest wysokość wynagrodzenia osoby zatrudnionej.