call phone_android eMKa - pobierz
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Prawo

Blog

oraz nasze publikacje

E-dowody – za wymianę nic nie zapłacimy, z warstwy elektronicznej korzystać nie musimy lecz możem

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a przedstawiciele kierownictwa resortu cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki zapewniają, że tak będzie, wkrótce do rąk Polaków trafią pierwsze dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli e-dowody.

Tradycyjne dowody osobiste, niezależnie od tego, kiedy stracą ważność, wymienimy za darmo na dokument z warstwą elektroniczną. Wnioski o nowe dokumenty można już było składać od poniedziałku dnia 4 marca 2019 r.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a przedstawiciele kierownictwa resortu cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki zapewniają, że tak będzie, wkrótce do rąk Polaków trafią pierwsze dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli e-dowody.

Dowód osobisty nadal będzie potrzebny i każdy obywatel będzie musiał go posiadać. To się nie zmieni, bo takie dokumenty są i będą jeszcze przynajmniej przez jakiś czas potrzebne w całej Europie. Choćby przy procedurach w ramach strefy Schengen. Nowością w polskim dowodzie będzie warstwa elektroniczna – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że nie zmieni się jedno: nikt nie będzie zmuszał Polaków do noszenia dokumentu stale przy sobie.

 Pierwsze wnioski o wydanie nowego dowodu można było złożyć online od północy 4 marca. Tego samego dnia od rana tradycyjne wnioski zaczęły przyjmować wszystkie urzędy w Polsce. W tym celu przeszkolono 5 445 urzędników.

Zgodnie z deklaracją ministra cyfryzacji, dokumenty będą czekały na odbiór najpóźniej po 2-3 tygodniach we wskazanych urzędach. Co ważne, nie muszą być to urzędy tożsame z naszym miejscem zameldowania.

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów ustala się na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które podaje prezes GUS na poprzedni kwartał w danym roku kalendarzowym. W efekcie w ciągu roku kalendarzowego kwoty dopuszczalnego przychodu zmieniają się od 1 marca, 1 czerwca, 1 września oraz 1 grudnia.

W ostatnim kwartale 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5 071 zł brutto. Oznacza to, że od 1 marca emeryci i renciści mogą dorobić:

  • do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 3 549,70 zł brutto – bez zmniejszenia świadczenia,
  • od 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli od 3 549,70 zł do 6 592,3 zł – świadczenie zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 6 592,3 zł brutto – ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury dotyczy tylko osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy niepodlegającej ubezpieczeniom społecznym, czyli na przykład na umowie zleceniu czy umowie o dzieło.

 

Źródło: Biuetyn Informacyjny KODEKSU - Marzec 2019 r.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Bp. Świrskiego 41

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem