Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Prawo

Blog

oraz nasze publikacje

Przepisy, które ułatwiają odzyskiwanie należności pieniężnych

Rząd podejmuje szereg działań mających na celu poprawę płynności finansowej firm i pewności obrotu poprzez m.in.: przeciwdziałanie zatorom płatniczym, ułatwienie oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta i przyspieszenie sądowego dochodzenia roszczeń.

Każdego dnia zarówno firmy, jak i osoby fizyczne borykają się z problemem zatorów płatniczych. Chodzi o to, że pieniądze, które im się należą, nie wpływają na ich konta lub wpływają z bardzo dużym opóźnieniem.

 

Warto zauważyć, iż nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego przełożyła się na istotne zmiany w zakresie postępowania windykacyjnego:

  • Firma lub osoba prywatna może zgłosić dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej już po 30 dniach od terminu zapłaty, a nie jak dotychczas po 60 dniach, dzięki temu firmy wcześniej będą mogły rozpocząć działania windykacyjne.
  • Biura Informacji Gospodarczej będą zobligowane wymieniać między sobą informacje, dzięki temu klienci, czyli firmy, które chcą sprawdzić swoich kontrahentów w bazach, będą miały dostęp do szerszego zakresu informacji.
  • BIG-i będą analizowały dane, dzięki czemu klient otrzyma nie tylko pełne dane o swoim partnerze, ale także rzetelną informację o jego kondycji finansowej oraz rekomendację w sprawie dalszej współpracy.
  • Biura Informacji Gospodarczej nie będą mogły przyjmować i udostępniać informacji gospodarczych o konsumentach, jeżeli od dnia wymagalności roszczenia upłynęło 10 lat.
  • Podanie nieprawdziwych danych o zaległości, czyli fałszywej informacji, traktowane będzie, jako czyn nieuczciwej konkurencji - zarzut taki może zostać postawiony nie tylko przedsiębiorcy, który przekazuje niezgodne ze stanem faktycznym dane, ale także BIG-owi, który wbrew obowiązkowi nie usunie lub nie zaktualizuje danych.
  • Od teraz wezwanie do zapłaty będzie można wysłać również drogą elektroniczną, co może obniżyć koszty windykacji - do tej pory wchodzi w grę tylko list polecony lub dostarczenie do rąk własnych.

Bezsporne jest, iż przepisy, które aktualnie weszły w życie, mają ułatwić „odzyskiwanie” należności pieniężnych, dawać poczucie bezpieczeństwa i pozwolić na weryfikację działań określonej firmy, czy kontrahenta, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na podejmowanie decyzji w zakresie  naszej współpracy z konkretnymi podmiotami.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Bp. Świrskiego 41

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem