Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Prawo

Blog

oraz nasze publikacje

Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia OC zawodowe?

Istnieje pewna grupa zawodów, wśród których niedopatrzenie lub błąd w sztuce mogą spowodować bardzo przykre konsekwencje u potencjalnego klienta. Są to działalności opatrzone dużym ryzykiem, które wymagają certyfikatów i licencji, by móc je wykonywać, dlatego też ustawowo wymaga się od osób wykonujących dany zawód, by wykupiły ubezpieczenie zawodowe OC. Taka polisa jest zabezpieczeniem finansowym pozwalającym uporać się między innymi z rekompensatą strat poniesionych przez klienta.

Chcąc być specjalistą w danej branży, musimy się kształcić, rozwijać, zdobywać doświadczenie. Nigdy jednak zdobyta wiedza nie daje 100-procentowej gwarancji braku, często bardzo kosztownych, błędów popełnionych w toku wykonywania zawodu. Przedstawiciele niektórych zawodów mogą wyrządzić duże szkody wskutek przypadkowego błędu.

Dziś przypominamy, że obok agenta ubezpieczeniowego (czyt. tutaj) obowiązkowemu ubezpieczeniu OC z tytułu wykonywania czynności zawodowych podlegają także adwokaci, radcy prawni, lekarze, architekci, księgowi, rzeczoznawcy majątkowi, detektywi, organizatorzy imprez masowych, czy pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Pamiętajmy, OC zawodowe zawsze chroni podwójnie – ubezpieczonego i jego klienta. Dla ubezpieczonego to ochrona jego budżetu przed niespodziewaną stratą, dla klienta to gwarancja wypłaty odszkodowania z tytułu potencjalnych błędów.

Jeżeli prawnik nieumyślnie dopuści się zaniechań w świadczeniu pomocy prawnej, np. błędów w opracowanym piśmie sądowym, co skutkować będzie roszczeniem ze strony klienta, OC zawodowe ochroni go przed finansowymi konsekwencjami popełnionych błędów. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, warto sprawdzić jakie szkody obejmuje ubezpieczenie obowiązkowe i jakie szkody możemy wyrządzić. Dla przykładu obowiązkowe ubezpieczenia OC lekarza nie obejmuje szkód wyrządzonych na skutek zabiegów wykonywanych w celach estetycznych.

Ochrona ubezpieczeniowa nie jest jednak zarezerwowana jedynie dla zamkniętej listy profesji. Dobrowolne zawodowe ubezpieczenie OC mogą wykupić przedstawiciele innych branż, którzy nie są zobowiązani do posiadania takiej polisy. W niektórych branżach jest to istotne już na etapie pozyskiwania klienta. Takie ubezpieczenie zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy, a niekiedy może być wymagane w procesie przetargu bądź podpisywania kontraktu.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem