Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Prawo

Blog

oraz nasze publikacje

Dziedziczenie po zmarłym środków zgromadzonych w OFE i ZUS

Każdy ubezpieczony urodzony po 31 grudnia 1968 roku ma założone indywidualne konto w ZUS. Nawet jeśli po 1999 roku, czyli po reformie systemu emerytalnego i powołaniu do życia OFE ubezpieczony podjął decyzję o przekazywaniu swojej składki emerytalnej do OFE – to i tak część składki ubezpieczeniowej trafia na subkonto w ZUS.

W sytuacji, gdy ubezpieczonemu nie będzie dane doczekać emerytury wówczas środki gromadzone w OFE, jak i te trafiające na subkonto w ZUS przechodzą na jego najbliższych, wg pewnego schematu:

1. Połowa z nich zasila konto emerytalne współmałżonka lub jeśli go nie ma to osoby uposażonej, lub spadkobierców. Zawierając umowę ubezpieczenia, wskazujemy osoby uposażone, czyli tych, którym w przypadku naszej śmierci, będą należały się pieniądze. Nie jest to jednak obowiązek, jeśli takie osoby nie zostaną wyznaczone wówczas zgromadzone pieniądze, będą przeznaczone dla spadkobierców.

2. Druga połowa powinna zostać przekazana przelewem bankowym uposażonym / spadkobiercom.
Niewiele osób wie, że środki z OFE i z subkonta ZUS podlegają dziedziczeniu. Uprawnieni często mają problem z ustaleniem, czy zmarły należał do jakiegokolwiek funduszu emerytalnego. Zdarza się, że nie mogą odnaleźć żadnych dokumentów, więc rezygnują z ubiegania się o należne środki. Bliskich zmarłego przerażają także formalności lub nie mają pewności, czy wysokość odłożonych pieniędzy jest warta tylu procedur.

Towarzystwa ubezpieczeniowe i ZUS nie mają obowiązku informowania osób uposażonych o możliwości uzyskania środków z rachunku zmarłego członka funduszu. Powody są oczywiste, jeśli po te pieniądze nie upomną się bliscy, wówczas zostaną one w OFE i ZUS. Tak więc rozpoczęcie całego procesu uzyskania owych pieniędzy leży po stronie rodziny i bliskich zmarłego. Warto walczyć o pieniądze, które zgodnie z prawem należą się nam.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem