Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Prawo

Blog

oraz nasze publikacje

Nie wykupiłeś OC pojazdu? Sprawdź jaka grozi Ci kara!

Jesteś właścicielem pojazdu, więc masz obowiązek wykupić do niego OC. W zasadzie każdy jest tego świadomy, a jednak osób, które jeżdżą bez ważnego OC, jest bardzo dużo.

Raport opracowany przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wskazuje, że liczba pojazdów bez ważnego OC sięgnęła w minionym roku 214 tys. Na osobę, która pomimo obowiązku nie zawarła umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego, zdecydowała się podróżować bez aktualnej polisy, zostanie nałożona kara finansowa. Wysokość kary uzależniona jest od rodzaju pojazdu:

  • Samochody osobowe – dwu krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • Pozostałe pojazdy – jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie w wytycznymi dotyczącymi najniższej płacy w naszym kraju, maksymalna sankcja w przypadku aut osobowych wynosi obecnie 4.000 zł. Posiadacze ciężarówek, ciągników samochodowych i autobusów zapłacą 6.000 zł, a posiadacze pozostałych pojazdów, np. motocykli i skuterów, mogą zapłacić 670 zł kary.
Warto pamiętać, iż wysokość opłaty jest uzależniona nie tylko od rodzaju pojazdu, ale również od tego ile spóźniliśmy się z wykupieniem OC. Przy braku polisy tylko przez kilka dni kara jest niższa:

  • 20% opłaty w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
  • 0% opłaty w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
  • 100% opłaty w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Jeżeli podczas kontroli nie udokumentujemy faktu, iż okres, w którym ubezpieczenie naszego pojazdu jest nieważne krócej niż 14 dni, zostaniemy obciążeni karą w pełnej wysokości. Warto zapamiętać, że obowiązkową polisę OC trzeba wykupić na każdy zarejestrowany pojazd. Będąc właścicielem niesprawnego pojazdu, który tylko stoi w garażu nie możemy rezygnować z zakupu polisy. Z obowiązku opłaty za OC może nas zwolnić jedynie sprzedaż lub zezłomowanie i wyrejestrowanie auta. Do tego czasu trzeba posiadać ważną polisę.

Konieczność ochrony pojazdu w ramach OC określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Z niej również wynika wysokość, tryb nakładania i dochodzenia opłat karnych. W całej Europie Zachodniej kary dla nieodpowiedzialnych kierowców są znacznie surowsze niż Polsce. Poszczególne rynki próbują radzić sobie z problemem nieubezpieczonych pojazdów, stosując różne kary. Większość krajów stawia na wysokie sankcje finansowe, niektóre – na ich różnorodność, stosując konfiskaty pojazdów, odebranie prawa jazdy czy pozbawienie wolności nieodpowiedzialnych kierowców. W krajach takich jak Belgia, Francja, Irlandia, Niemcy, Portugalia czy Włochy, za brak polisy OC właścicielowi może zostać skonfiskowany pojazd. W Niemczech można za to też trafić na rok do więzienia, w Luksemburgu – nawet na 3 lata. Wysokość kar za brak OC w danym kraju obowiązuje wszystkich użytkowników dróg. Nie jest ważne czy jest się jego mieszkańcem, czy tylko podróżującym przez jego terytorium. Nieodpowiedzialny kierowca zapłaci karę w wysokości ustalonej w przepisach kraju, w którym został złapany.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem