Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Wypadki w rolnictwie.

Osoby, zajmujące się prowadzeniem gospodarstwa i uprawą ziemi, podlegają ubezpieczeniu OC w rolnictwie. Jest to bardzo ważne przy wykonywaniu pracy w towarzystwie maszyn, wielkogabarytowych pojazdów czy zwierząt, które często są nieobliczalne i mogą narazić osoby pracujące w gospodarstwie na kontuzje. Poniżej opisujemy podstawowe informacje z zakresu uzyskiwania odszkodowań rolniczych.

Co uznaje się za wypadek na roli?

Zacznijmy od zadania podstawowych pytań: jak i za co można uzyskać odszkodowanie podczas pracy w gospodarstwie? Kiedy jest ono przyznawane i przede wszystkim – dla kogo?

Ten typ świadczeń obejmuje osoby zarządzające gospodarstwem i pracujące na jego terenie, które podlegają obowiązkowemu rolniczemu ubezpieczeniu OC. O zapomogę można wystąpić w następujących przypadkach:

■ Kontuzja lub wypadek w obrębie gospodarstwa i terenów do niego należących (np. ziemie uprawne, łąki, pastwiska itp.),

■ Wypadek poza miejscem zamieszkania, ale wynikający z wykonywania czynności służbowych,

■ Wypadek, który miał miejsce w trakcie drogi z domu do gospodarstwa lub odwrotnie (w drodze do pracy).

Istnieje ważny warunek składania wniosków w urzędzie takim, jak KRUS - należy zawiadomić jednostkę o wypadku w gospodarstwie maksymalnie w ciągu 6 miesięcy. Może zrobić to zarówno poszkodowany osobiście lub zdalnie, jak i osoba upoważniona przez niego do przekazania tego typu informacji do urzędu. Do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC, wraz z powiadomieniem potrzebne jest wskazanie: niezbędnych danych na temat zdrowia poszkodowanego, miejsca i przyczyn wypadku czy świadków. Aby jednak złożony w placówce wniosek mógł zostać pozytywnie rozpatrzony i aby gospodarz mógł otrzymać odszkodowanie, musi posiadać ubezpieczenie. Jest to tzw. OC rolników, które zapewnia ochronę zdrowia i mienia wszystkich osób poruszających się na terenie gospodarstwa – rodziny, pracowników czy tymczasowych pomocników. Po nagłych wypadkach mają oni zapewnioną rekompensatę i należyte odszkodowanie. Jest ono przyznawane jednorazowo.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem