W zawiązku z panującą pandemią według danych z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na ulice wyjeżdża około 24-44 procent mniej aut. Mniejszy ruch na drogach wcale jednak nie przełożył się bezpieczeństwo, w wypadkach poszkodowanych jest nie wiele mniej osób niż zwykle. Niestety ogólna liczba ofiar lub poszkodowanych wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.
Z jakich ubezpieczeń przysługuje nam odszkodowanie, gdy ucierpimy w wypadku komunikacyjnym?
Mimo iż świadomość w zakresie odszkodowań jest dzisiaj o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu, to nadal wiele osób nie do końca rozumie co to jest odszkodowanie z OC sprawcy. Osoba, która ucierpiała wskutek wypadku komunikacyjnego nie z własnej winy, może starać się o odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie właśnie z polisy OC pojazdu sprawcy. Są od tego oczywiście wyjątki i sprawa jest trochę bardziej złożona, ale o tym napiszę innym razem. Skupmy się teraz na tym, z jakich innych rodzajów ubezpieczeń możemy otrzymać wypłatę odszkodowania. O ile z grupy ubezpieczeń majątkowych i komunikacyjnych możemy otrzymać tylko jedno świadczenie, o tyle w przypadku ubezpieczeń na życie Klient może posiadać kilka czy nawet kilkanaście polis i z każdej należy mu się świadczenie. Oprócz wspomnianego odszkodowania z OC sprawcy dość popularnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie dobrowolne NNW kierowcy i pasażerów, z którego wypłatę pieniędzy może otrzymać także sprawca wypadku czy kolizji.
Pozostałe ubezpieczenia na życie, które nie są bezpośrednio związane z wypadkiem, ale wiele osób je posiada, i także z tych ubezpieczeń możemy otrzymać pieniądze, to:
- ubezpieczenie grupowe w zakładzie pracy
- indywidualne ubezpieczenie grupowe, tzw. grupy nieformalne,
- polisa na życie i dożycie z opcją wypadkową,
- indywidualne ubezpieczenie na życie,
- indywidualne ubezpieczenie nnw (inne niż komunikacyjne),
- ubezpieczenie na życie i/lub wypadkowe przy rachunku bankowym
- ubezpieczenie posagowe (zabezpieczenie dzieci).