Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
 • Facebooku
 • LinkedIn
 • Twitter
 • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

O co pytają nas Klienci cz.4

Czy należy mi się odszkodowanie? Czy nie jest za późno?

Dużo zależy od tego, kiedy miało miejsce zdarzenie, czy to wypadek, czy kolizja oraz kwestia przedawnień. Jeżeli był to wypadek, w wyniku którego ktoś poniósł poważne obrażenia (np. były to złamania) lub jeżeli wypadek był ze skutkiem śmiertelnym to roszczenie za takie zdarzenie, przedawnia się z upływem 20 lat. W przypadku kolizji ten okres wynosi 3  lata. Jeśli chodzi o dokumentację medyczną, istotne jest, to kiedy Klient zgłosił się do lekarza. Im wcześniej, tym lepiej, im więcej dokumentacji będzie tym korzystniej dla Klienta, tym wyższe odszkodowanie. Wszystko musi być po prostu udokumentowane.

Z jakich ubezpieczeń należy mi się odszkodowanie?

Mimo iż świadomość w zakresie odszkodowań jest dzisiaj o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu, to nadal wiele osób nie do końca rozumie co to jest odszkodowanie z OC sprawcy. Osoba, która ucierpiała wskutek wypadku komunikacyjnego nie z własnej winy, może starać się o odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie właśnie z polisy OC pojazdu sprawcy. Są od tego oczywiście wyjątki i sprawa jest trochę bardziej złożona, ale o tym napiszę innym razem. Skupmy się teraz na tym, z jakich innych rodzajów ubezpieczeń Klient może otrzymać wypłatę odszkodowania. O ile z grupy ubezpieczeń majątkowych i komunikacyjnych Klient może otrzymać tylko jedno świadczenie, o tyle w przypadku ubezpieczeń na życie Klient może posiadać kilka czy nawet kilkanaście polis i z każdej należy mu się świadczenie. Oprócz wspomnianego odszkodowania z OC sprawcy dość popularnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie dobrowolne nnw kierowcy i pasażerów, z którego wypłatę pieniędzy może otrzymać także sprawca wypadku czy kolizji.

Pozostałe ubezpieczenia na życie, które nie są bezpośrednio związane z wypadkiem, ale wiele osób je posiada, i także z tych ubezpieczeń Klient może otrzymać pieniądze, to:

 • ubezpieczenie grupowe w zakładzie pracy
 • indywidualne ubezpieczenie grupowe, tzw. grupy nieformalne,
 • polisa na życie i dożycie z opcją wypadkową,
 • indywidualne ubezpieczenie na życie,
 • indywidualne ubezpieczenie nnw (inne niż komunikacyjne),
 • ubezpieczenie na życie i/lub wypadkowe przy rachunku bankowym
 • ubezpieczenie posagowe (zabezpieczenie dzieci).

Czy odniesione przez mnie obrażenia są wystarczające, aby się starać o odszkodowanie? Jak mam skręcenie kręgosłupa, to ile dostanę?

Jeszcze 3-4 lata temu za skręcenie kręgosłupa towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacały dużo wyższe kwoty, a teraz może być nawet odmowa, a może być to 800 zł i propozycja ugody na 1000 zł. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których świadczenie wyniesie kilka tysięcy złotych. Zależy, na jakiego likwidatora i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym trafimy. Podobnie jest w sądach, orzecznictwo jest bardzo różne, a rozbieżności sięgają nawet kilkuset procent. W zależności od tego, w jakiej miejscowości znajduje się sąd oraz jak biegli opisują skutki zdarzenia, tak różne mogą zapadać wyroki. Jednakże wpływ na wysokość świadczenia ma również dokumentacja medyczna związana ze zdarzeniem, jaką posiada poszkodowany, ważna jest także informacja o stanie zdrowia poszkodowanego sprzed wypadku, przebyte wcześniej choroby czy operacje i wiele innych czynników branych przez sąd pod uwagę w trakcie procesu.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem