Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Przyczyny i sprawcy wypadków

Pierwszym i najważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa czynnego jest sam kierowca. Od jego zachowań bowiem w największym stopniu zależy to, czy prowadzony przez niego samochód będzie uczestniczył w niebezpiecznym zdarzeniu drogowym.

Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek – droga – pojazd jako czynnik sprawczy wypadków), na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się poszczególnych grup użytkowników dróg wpływa na powstawanie wypadków drogowych. Inne czynniki miały zdecydowanie mniejsze znaczenie.

W 2017 roku z winy kierujących pojazdami powstało 28 359 wypadków (co stanowi 86,6% ogółu). W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2 091 osób (73,9%), a 35 166 zostało rannych (89,1%). Głównymi przyczynami wypadków było:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - 7 416 wypadków,
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 6 837 wypadków,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych - 3 408 wypadków.

Analizując płeć kierujących, stwierdzić należy, iż sprawcami wypadków najczęściej byli mężczyźni - kierujący pojazdami, którzy spowodowali 73,5%, natomiast kobiety spowodowały 22,5% wypadków.

Szczególną uwagę należy zwrócić na grupę tzw. „młodych kierowców” w wieku 18- 24 lata charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2017 r. byli oni sprawcami 5 550 wypadków (19,6% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 468 osób, a 7 272 zostały ranne. Przyczyną 36,8% wypadków, które spowodowali, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 57,3% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka. W porównaniu z rokiem 2016 liczba wypadków spowodowanych przez tę grupę kierujących zmniejszyła się o 273 (-4,7%), liczba osób zabitych o 74 (-13,7%) oraz liczba osób rannych o 518 (-6,6%)

Najwięcej wypadków kierujący spowodowali w czerwcu – 2 868 (10,1% ogółu wypadków spowodowanych przez kierujących) oraz w lipcu – 2 850 (10%). Duża liczba wypadków w miesiącach letnich spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym, natomiast w okresie jesiennym pogarszają się warunki atmosferyczne, a tym samym i drogowe.

Pierwszym i najważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa czynnego jest sam kierowca. Od jego zachowań bowiem w największym stopniu zależy to, czy prowadzony przez niego samochód będzie uczestniczył w niebezpiecznym zdarzeniu drogowym.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Bp. Świrskiego 41

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem