Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
 • Facebooku
 • LinkedIn
 • Twitter
 • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Jak ubezpieczyciele czasami oszukują kierowców?

Praktyka MK-Finanse w reprezentowaniu właścicieli pojazdów powypadkowych pokazuje, iż warto walczyć z ubezpieczycielem o zaniżone odszkodowanie za uszkodzone auta. Weryfikacja posiadanego kosztorysu jest w naszej firmie darmowa, na tej podstawie możemy stwierdzić czy jest zasadność odwoływać się od otrzymanej kwoty odszkodowania.

 1. Koszty części oraz robocizny przewyższają wartość pojazdu przed wypadkiem – nie opłaca się naprawiać.
  Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że ubezpieczyciel na podstawie własnej wyceny stwierdza, że koszty roboczogodziny i części przewyższają wartość pojazdu przed wypadkiem i auto kwalifikuje się jedynie do kasacji. W praktyce taki pojazd zostaje wystawiony na aukcji, naprawiony po najniższych kosztach i ponownie trafia na drogi. Towarzystwo Ubezpieczeniowe  wypłaca poszkodowanemu symboliczną kwotę odszkodowania, a pozostałą część płaci kupujący uszkodzony pojazd.
   
 2. Zwrot kosztów za wynajem samochody zastępczego.
  Sąd Najwyższy rozstrzygnął rozbieżności w wykładni sądów powszechnych dotyczących roszczenia o zwrot poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego, który nie służył do prowadzenia działalności gospodarczej. Pomimo to ubezpieczyciele nie zwracają właścicielom pojazdów powypadkowych tych kosztów (finansowanych z OC sprawcy). Poszkodowanym wypłacane jest odszkodowanie za zniszczony samochód, natomiast koszty pojazdu zastępczego zwracane są w niewielkiej części, np. tylko za siedem dni, gdzie faktyczny czas użytkowania auta zastępczego wynosił 14 dni.
  W ten sposób postępuje większość firm ubezpieczeniowych. Często odmowa uzasadniona jest w ten sposób, iż kierowcy nie należy się wypłata odszkodowania za pojazd zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy, ponieważ mieszka on w centrum miasta i może korzystać z miejskiego środka transportu.
   
 3. Części oryginalne czy zamienne?
  W przypadku, gdy uszkodzenia są niewielkie lub, gdy auto jest nowe, zakłady ubezpieczeniowe dążą do tego, aby koszty naprawy ustalić na jak najniższym poziomie. W kosztorysie zostają wówczas uwzględnione najtańsze zamienniki, a nie nowe części. W niektórych przypadkach ubezpieczyciele sugerują naprawę uszkodzonej części, pomimo iż bezwzględnie kwalifikuje się ona do wymiany. W takiej sytuacji wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie jest znacznie niższe od kosztów, jakie faktycznie poszkodowany poniesie w związku z naprawą swojego pojazdu.
   
 4. Naprawa auta bez faktury.
  W sytuacji, gdy naprawiamy swoje powypadkowe auto bez faktury, ubezpieczyciel jest przekonany, że zależy nam na tym, aby naprawić pojazd jak najtaniej lub nie naprawiać go wcale. Dlatego odszkodowanie zostaje zaniżone.
  W świetle postanowienia Sądu Najwyższego (postanowienie z 20 czerwca 2012 r. (sygn. (III CZP 85/11). "Naprawa pojazdu mechanicznego przy użyciu oryginalnych części zamiennych bezpośrednio pochodzących od producenta pojazdu jest bezwzględną przesłanką do przyjęcia dla potrzeb wyliczenia należnego odszkodowania tego rodzaju części zamiennych".
   
 5. Naprawa zużytych części jest po stronie poszkodowanego.
  Ubezpieczyciele twierdzą, że odszkodowania powinny być pomniejszane o tzw. zużycie części – jest to powszechne przekonanie. W przypadku kilkunastoletnich aut potrafią zaniżyć należną kwotę nawet o 70%. Nagminną praktyką jest stosowanie przez zakłady ubezpieczeniowe tzw. amortyzacji mieszanej. W sytuacji, gdy zamienniki są niedostępne, w kosztorysie zostają wpisane części oryginalne, a ich wartość jest pomniejszana o 30%, 50% lub nawet 70%. Natomiast, gdy zamienniki są dostępne, wówczas ubezpieczyciel oczywiście umieszcza je w swojej wycenie. Wg opinii ubezpieczycieli większość części można przecież kupić znacznie taniej, np. na Allegro.

Praktyka MK-Finanse w reprezentowaniu poszkodowanych kierowców pokazuje, że warto ubiegać się o zaniżone odszkodowania za uszkodzone auta. Weryfikacja posiadanego kosztorysu jest w naszej firmie darmowa, na tej podstawie możemy stwierdzić, czy odwoływanie się od dotychczasowej decyzji jest zasadne.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem