Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Czy warto posiadać więcej niż jedną polisę ubezpieczeniową?

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony…no właśnie jak to jest z uzyskaniem odszkodowania z więcej niż jednej polisy w przypadku powstanie szkody? Ważne jest rozróżnienie, czy mówimy o szkodzie majątkowej, czy o szkodzie osobowej.

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony… No właśnie - jak to jest z uzyskaniem odszkodowania z więcej niż jednej polisy w przypadku powstanie szkody? Otóż należy rozpatrzeć dwa przypadki:

  1. Uzyskanie odszkodowania za szkodę rzeczową (np. ubezpieczenie autocasco AC, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub posiadanego mienia)
  2. Uzyskanie odszkodowania za szkodę osobową (np. ubezpieczenia na życie, różnorodne ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW kierowcy i pasażerów, NNW sportowców, NNW w ramach pakietu mieszkaniowego czy turystycznego).

Gdy dochodzimy roszczeń z tytułu szkody majątkowej, wówczas rekompensata nie może przekroczyć wysokości realnie poniesionej straty. Tak więc posiadanie kilku polis nie ma sensu. Warto jedynie zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, dlatego wykup jedną a dobrą polisę. Nie ma możliwości, abyś uzyskał wielokrotność odszkodowania z kilku polis. Prawo mówi, iż poszkodowany nie może wzbogacić się na szkodzie. Odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych mają stanowić rekompensatę poniesionej straty.

Inne zasady obowiązują w przypadku ubezpieczeń osobowych. Korzystnie jest posiadać wiele polis, które chronią nasze życie. Wiele osób posiada ubezpieczenie na życie w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Można np. mieć tzw. grupówkę w pracy, indywidualną polisę na życie, jak i NNW kierowcy i pasażera w swoim samochodzie. W razie powstania szkody osobowej dochodzimy oczywiście świadczeń od każdego z ubezpieczycieli, z którym zawarliśmy umowy ubezpieczenia na życie. Świadczenia te są niezależne od powstania i wielkości szkody. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby otrzymać odszkodowanie, które nam przysługuje z kilku polis i jednocześnie wystąpić o wypłatę stosownej sumy odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Wyobraźmy sobie, że kierujący samochodem miał wypadek komunikacyjny, w którym poniósł szkodę na osobie, w tej sytuacji może on rościć o odszkodowanie z polisy OC sprawcy, ubezpieczenia NNW kierowcy, indywidualnego ubezpieczenia na życie oraz grupowego ubezpieczenie na życie, które ma zawarte przez swojego pracodawcę.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem