Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Kiedy skorzystać z oświadczenia sprawcy kolizji drogowej?

Wypadki i kolizje drogowe wpisane są w naszą codzienność. Pośpiech, rozkojarzenie, chwila nieuwagi lub po prostu pech – tyle wystarczy, aby stać się uczestnikiem kolizji drogowej.

Na ogół w takiej sytuacji naszym zachowaniem kieruje stres, nerwy i nie zawsze wiemy jak postępować. Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest wzywanie policji. Gdy sytuacja jest jasna, można spisać oświadczenie sprawcy kolizji.

Jeśli w kolizji nikt nie ucierpiał, a uczestnicy zdarzenia zgadzają się co do tego, kto jest sprawcą, wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy.

Jeżeli w wyniku kolizji nikt nie został ranny, powinniśmy sfotografować miejsce zdarzenie oraz powstałe uszkodzenia i usunąć pojazdy, tak by nie blokowały drogi innym użytkownikom. Następnie, zgodnie z polskim ustawodawstwem, możemy w takiej sytuacji skorzystać z oświadczenia sprawcy kolizji. Jest to dokument spisywany przez uczestników zdarzenia, w którym sprawca przyznaje się do winy. Dzięki temu poszkodowany ma potwierdzenie swoich roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC.

Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu kierowcy. Warto oprócz apteczki i gaśnicy mieć w aucie druk takiego oświadczenia.

W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące informacje:

 - dane osobowo-adresowe sprawcy,
 - dane dotyczące samochodu,
 - dane dotyczące ubezpieczenia pojazdu sprawcy,
 - oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do spowodowania kolizji drogowej,
 - opis okoliczności, w których doszło do zdarzenia,
 - opis uszkodzeń pojazdów uczestniczących w stłuczce,
 - dane poszkodowanego kierowcy.

Warto wiedzieć, że niewezwanie policji do ustalenia okoliczności kolizji nie może być uznawane za przeszkodę do wypłaty odszkodowania lub obniżenia jego wysokości. Podanie danych personalnych jest obowiązkiem każdego uczestnika kolizji drogowej, nie można się od niego uchylać.

Jeżeli sytuacja nie budzi wątpliwości, czyli wina jednego z uczestników jest oczywista, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, załatwienie sprawy bez udziału policji może być korzystne dla obu stron. Po pierwsze spisanie oświadczenia zajmie zdecydowanie mniej czasu niż oczekiwanie na policję. Po drugie, nie wzywając policji sprawca, może uniknąć mandatu i punktów karnych.
W przypadku niegroźnych kolizji oświadczenie sprawcy w zupełności wystarczy, aby uzyskać odszkodowanie.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem