Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Sprawca uciekł z miejsca wypadku – czy dostanę odszkodowanie?

Gdy dochodzi do wypadku, zachowujemy się bardzo różnie – każdy z nas inaczej reaguje na stresujące sytuacje, zdarzają się przypadki, że sprawca całego zajścia ucieka. W takich okolicznościach poszkodowany również może starać się o odszkodowanie.

Podstawa prawna

Sytuacje, w której sprawca kolizji lub wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia i nie został ustalony, reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. UFG jest to specjalna instytucja, która wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy tożsamości sprawcy nie została ustalona lub kiedy sprawca w chwili zdarzenia nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Ile trzeba czekać na odszkodowanie UFG?

Termin wypłaty odszkodowania przez UFG wynosi 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od firmy ubezpieczeniowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że w tym terminie nie będzie możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu Gwarancyjnego lub wysokości świadczenia. Wówczas świadczenie powinno być wypłacone przez UFG w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności.

Szkodę należy zgłosić do wybranego zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, który przeprowadzi likwidację szkody.

Jeżeli szkoda zostanie spowodowana przez niezidentyfikowanego sprawcę, zawsze trzeba zabezpieczyć dowody, dla potwierdzenia, że odpowiedzialność za zdarzenie ponosi właśnie on, a następnie szkodę należy zgłosić do dowolnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Po przesłaniu przez nas pełnej dokumentacji związanej ze szkodą ubezpieczyciel przeprowadzi likwidację szkody. Po zakończeniu tego procesu akta zostaną przekazane do Wydziału Likwidacji Szkód UFG, gdzie dokonana zostanie weryfikacja dokumentów i podjęta decyzja o tym, czy świadczenie zostanie przyznane, czy też zapadnie decyzja odmowna.

UFG wypłaci odszkodowanie, jeśli w wyniku zdarzenia nastąpiła szkoda na osobie lub uszkodzenie samochodu – pod warunkiem jednak, że w wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników.

Gdy sprawca zbiegł z miejsca kolizji czy wypadku należy to zgłosić policji. Jeżeli policja ustali tożsamość sprawcy, wówczas zostanie on ukarany za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Jeżeli natomiast sprawca pozostaje niezidentyfikowany, UFG wypłaca odszkodowania za szkody na osobie lub szkody majątkowe (uszkodzony samochód) pod warunkiem jednak, że w wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni.

Wypadek to zawsze sytuacja nieprzewidywalna i trudna, żeby właściwie poprowadzić całą sprawę o odszkodowanie i otrzymać możliwie najwyższe świadczenie warto skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem