Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
 • Facebooku
 • LinkedIn
 • Twitter
 • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku lub kolizji

Każde poważne zdarzenie na drodze, niezależnie czy to wypadek, kolizja czy awaria, wywołuje u poszkodowanych wiele emocji. W tak wielkim stresie bardzo często kierowcy przestają myśleć racjonalnie. Warto wiedzieć, jak postępować w trakcie takich zdarzeń, by nie utracić należnego odszkodowania.

Kolizja a wypadek

Kolizja jest zdarzeniem, którego skutkiem są głównie straty na mieniu lub niewielkie uszkodzenia ciała, lub zdrowia. W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji.

Z wypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku nieumyślnego działania kierowców dochodzi do zdarzenia, którego skutkiem jest uszkodzenie ciała, utrata zdrowia lub spowodowanie śmierci. Wówczas wezwanie policji i pogotowia ratunkowego jest konieczne.

Kolizja – co robić?

Osobie poszkodowanej w wyniku zdarzenia drogowego, w ramach rekompensaty przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.

Po odpowiednim zabezpieczeniu i oznaczeniu terenu kolizji, należy sporządzić oświadczenie sprawcy wypadku drogowego, które będzie niezbędne do otrzymania odszkodowania. Treść takiego pisma musi być rzetelna i uwzględniać szczegóły zdarzenia, takie jak dokładne dane osobowe sprawcy czy przebieg kolizji.

Będąc sprawcą zdarzenia, nie można uchylać się od podania danych osobowych. W przeciwnym razie poszkodowany może wezwać policję, która ustali przebieg kolizji i ukarze sprawcę mandatem.

Po zapisaniu treści oświadczenia, jeśli istnieje taka możliwość, poszkodowany i sprawca powinni udać się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Złożenie wyjaśnień na miejscu i stawienie się dwóch stron pozwoli na szybszą wypłatę ubezpieczenia i naprawienie szkody.

Wypadek – co robić?
W przypadku powstania zdarzenia drogowego, w którym:

 • uszkodzenie ciała i zdrowia wymaga interwencji pogotowia ratunkowego,
 • pojawiają się ofiary śmiertelne,

do postępowania dochodzą dodatkowe obowiązki, których niespełnienie podlega karze.

Będąc uczestnikiem wypadku, należy zabezpieczyć odpowiednio teren zdarzenia, udzielić pomocy poszkodowanym, wezwać policję i pogotowie ratunkowe, a przede wszystkim pozostać na miejscu wypadku. Niedopełnienie tych elementów podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Po przyjeździe wezwanych służb i ustaleniu wstępnego przebiegu zdarzeń należy osobiście lub telefonicznie zgłosić szkodę w najbliższej placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. W ciągu 7 dni od zgłoszenia wydarzenia ubezpieczyciel powinien przeprowadzić oględziny, ustalić stan faktyczny zdarzenia i dokonać oceny technicznej uszkodzonego pojazdu.

PAMIĘTAJ! Szkodę zawsze zgłasza poszkodowany!

Oprócz odszkodowania na mieniu można starać się również o zwrot kosztów:

 • w przypadku utraconych dochodów, jeśli samochód stanowił narzędzie pracy,
 • jeśli w wyniku wypadku spadła wartość handlowa pojazdu,
 • związanych z dodatkowymi badaniami technicznymi samochodu,
 • podatku VAT,
 • odsetek za zwłokę wypłacanego ubezpieczenia.

W wyniku zdarzenia drogowego można ubiegać się o zwrot kosztów nie tylko w wymienionych przypadkach. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem i poznaj swoje prawa.

WAŻNE! Aż 31% osób, które zostały poszkodowane lub poniosły straty materialne w zdarzeniach drogowych, nie podejmuje żadnych starań, aby otrzymać należne im odszkodowanie.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem