Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Czym jest pełnomocnictwo i dlaczego je podpisujemy?

Bardzo często, przy podpisywaniu różnorodnych umów, przekazujemy firmom/instytucjom nasze dane – zazwyczaj w formie dokumentu, jakim jest kopia dowodu osobistego. Niejednokrotnie podpisujemy także tzw. pełnomocnictwo.

Po zawarciu takiej umowy, czy podpisaniu pełnomocnictwa zastanawiamy się, czy nasze dane personalne zostaną wykorzystane we właściwy sposób, a nasza sprawa zostanie poprowadzona zgodnie z naszą wolą i obowiązującym porządkiem prawnym.

Ochrona danych osobowych

Jeżeli podmiot, z którym zawieramy umowę, prosi o kopię dowodu osobistego to tylko i wyłącznie, by potwierdzić tożsamość osoby fizycznej i podjąć stosowne działania celem realizacji podpisanej umowy. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. (Dz. U. Nr 133 poz. 883) przetwarzanie danych osobowych wymaga zgody osoby, której dane dotyczą. Dysponowanie danymi bez zgody stanowi naruszenie prawa, za które przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Powyższe oznacza, że przy podpisywaniu określonej umowy, w jej treści winno znajdować się oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych celem realizacji postanowień umowy. Brak naszej zgody na przetwarzanie danych oznacza brak możliwości ich wykorzystania. Jeżeli jednak podmiot, z którym podpisaliśmy umowę, bez naszej zgody posłuży się naszymi danymi, wówczas grozi mu kara przewidziana przepisami prawa.

Czym jest pełnomocnictwo i dlaczego je podpisujemy?

Pełnomocnictwo to najprościej mówiąc, upoważnienie konkretnego podmiotu do działania w naszym imieniu, w określonej sprawie. W pełnomocnictwie, co do zasady określony jest zakres i charakter działań, jakie na podstawie tego typu dokumentu mogą być podejmowane w naszym imieniu. Co istotne podmiot działający na podstawie pełnomocnictwa jest umocowany wyłącznie do podejmowania działań, o których mowa w treści tegoż dokumentu. Podjęcie czynności, które nie zostały wskazane w treści pełnomocnictwa, skutkuje ich nieważnością, tj. nie wywołują one żadnych skutków względem osób trzecich, gdyż podmiot, który podjął określone czynności/działania nie był do ich wykonania upoważniony.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem