Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Zaniżony kosztorys pojazdu powypadkowego

Wg statystyk Komendy Głównej Policji w 2016 roku w Polsce doszło do 394.370 kolizji drogowych, gdzie interweniowała policja. Szacuje się, że liczba kolizji bez udziału policji (czyli tam, gdzie sprawca spisał oświadczenie) może być nawet dwukrotnie większa, co daje łącznie ok. 1,2 mln kolizji rocznie.

W związku z powstałymi w pojeździe szkodami istnieje konieczność wykonania kosztorysu naprawy uszkodzonego pojazdu. Poprawne wyliczenie kosztów naprawy po kolizji ma znaczenie i wpływa bezpośrednio na wartość należnego poszkodowanemu odszkodowania. Praktyka pokazuje jednak, że wyceny kosztów naprawy sporządzane przez towarzystwa ubezpieczeń w większości przypadków są zaniżone i to znacznie, bo nawet trzykrotnie. Spowodowane to jest tym, że przedstawiciele towarzystw szacują szkody niezgodnie z technologią producenta pojazdu, zaniżając wartość robocizny, materiałów i części zamiennych, czy po prostu świadomie pomijają pewne rzeczy i procesy. Robią to z naruszeniem prawa i wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego.

Należy pamiętać, że sporządzenie prawidłowego kosztorysu to odpowiedzialne zadanie, wymagające doświadczenia i wiedzy fachowej, koniecznej do wskazania całkowitych kosztów naprawy pojazdu. W takim kosztorysie należy uwzględnić wartość faktycznej roboczogodziny zakładu naprawczego, koszty części zamiennych, materiałów lakierniczych, kosztów dodatkowych jak konserwacje, cieniowania, rozbrojenia itp.

Jeśli otrzymałeś wycenę kosztów naprawy pojazdu sporządzoną przez towarzystwo ubezpieczeń i masz wątpliwości, czy wyliczona kwota odszkodowania jest prawidłowa, możemy szybko i skutecznie to sprawdzić i zweryfikować.

W przypadku stwierdzenia uchybień lub błędów w kosztorysie sporządzimy prawidłową wycenę kosztów naprawy pojazdu. Wyceny sporządzane przez MK-FINANSE, wykonywane są w eksperckim systemie do kosztorysowania napraw DAT, akceptowanym przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeń w Polsce. Przygotujemy wycenę i roszczenie z wnioskiem o dopłatę należnej różnicy wartości.

Abyśmy mogli wykonać kosztorys, muszą zostać spełnione trzy podstawowe elementy:

  • Szkoda z ryzyka OC sprawcy zdarzenia.
  • Nie starsze niż do trzech lat wstecz.
  • Nie mogą to być tzw. szkody całkowite.

Z kolei nie ma znaczenia, czy uszkodzony pojazd został sprzedany lub naprawiony.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem