Zadzwoń teraz
phone_in_talk
call
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube
 
Odszkodowania

Blog

oraz nasze publikacje

Ubezpieczenie nnw – zbędny luksus czy praktyczne zabezpieczenie życia?

Idąc do agencji ubezpieczeniowej, możemy ubezpieczyć nasz dom, samochód, firmę, gospodarstwo rolne, ale przede wszystkim coś, co jest najcenniejsze, czyli życie.

Czy warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie nnw, czy może jest to zbędny luksus?

Wielu pracodawców stwarza możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie. Często są to oferty: ubezpieczenie grupowe pzu, ing ubezpieczenie grupowe, warta ubezpieczenie grupowe. Zazwyczaj placówki oświatowe mają dla swoich uczniów oraz pracowników przygotowane specjalne oferty ubezpieczenia nnw, niejednokrotnie w banku, biorąc kredyt, składana jest nam propozycja przystąpienia do grupowego ubezpieczenia kredytobiorców, spotykane jest także ubezpieczenie nnw dla studentów oraz ubezpieczenie nnw online.

Większość z nas decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie nnw. U niektórych jest to decyzja jak najbardziej świadoma. Odpowiedzialnie dokonujemy transferu ryzyka – ubezpieczamy się po to, aby ustrzec siebie i swoich najbliższych przed dotkliwymi stratami materialnymi w razie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności w życiu.

W wielu przypadkach decyzja jest niestety mniej świadoma. Wykupujemy ubezpieczenie nnw, nie rozumiejąc zasadności posiadania takiego zabezpieczenia na życie, nie znając zakresu ani sumy ubezpieczenia. A należy podkreślić, że jest to zazwyczaj ubezpieczenie dobrowolne, co wiąże się ze swobodą kształtowania warunków umowy i ogólnych warunków ubezpieczenia.

Dobrze wybrane ubezpieczenie nnw jest rozwiązaniem, z którego warto korzystać, tym bardziej że z każdego z zawartych ubezpieczeń nnw otrzymamy niezależne świadczenia – dopuszczalna jest tutaj kumulacja świadczeń – czyli mówiąc praktycznie, ile posiadamy umów nnw, tyle otrzymamy świadczeń. Dostaniem je również niezależnie od tego, czy otrzymujemy po wypadku np. drogowym świadczenia z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Aby świadczenie z ubezpieczenia nnw było relatywnie wysokie, należy korzystać z ubezpieczeń z wysoką sumą ubezpieczenia bowiem, to głównie od niej zależy wysokość odszkodowania, a tym samym będzie ono stanowiło odczuwalną pomoc finansową po wypadku drogowym czy wypadku przy pracy.

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania z ubezpieczenia nnw:

  • W przypadku uszczerbku na zdrowiu wypłacany jest określony procent sumy ubezpieczenia (świadczenie obliczane jest jako iloczyn sumy ubezpieczenia i trwałego uszczerbku na zdrowiu), np. przy sumie 10 000 zł przy uszczerbku 15% świadczenie wyniesie 1500 zł.
  • W niektórych produktach świadczenie odpowiada określonemu procentowi sumy ubezpieczenia ustalonemu zgodnie z zawartą w ogólnych warunkach tabelą oceny uszczerbku na zdrowiu. Wówczas wiedząc, jaki został nam orzeczony procentowy uszczerbek na zdrowiu, możemy na podstawie danych z tabeli określić, jakie należy nam się odszkodowanie z PZU, odszkodowanie z warty czy też z innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tabela zawiera informacje o rodzajach uszczerbków na zdrowiu objętych ubezpieczeniem oraz o przyporządkowanych im wartościach procentowych sumy ubezpieczenia, może to być np. 20% sumy za całkowitą utratę kciuka, 5% – za skręcenie kostki, 40% za całkowitą utratę wzroku w jednym oku.

Ubezpieczenia grupowe to skomplikowane produkty, które mają wiele wariantów, skomplikowane umowy oraz zawiłe Ogólne Warunki Ubezpieczenia – wykupując je, niejednokrotnie nie rozumiemy zawartych w nich prawniczych zapisów i w efekcie, kupujemy ubezpieczenie nnw w sposób nieświadomy, nie rozumiejąc, za co tak naprawdę płacimy. Decydując się na zakup ubezpieczenia grupowego, zróbmy wszystko, aby głównym źródłem naszej wiedzy nie była jedynie rozmowa z agentem lub pośrednikiem. Zwykle jest ona bardzo pomocna, ale warto również dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Kazimierzowska 122

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem