call phone_android eMKa - pobierz
 • Facebooku
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Twitter
 • G+
 • YouTube
 
Blog

Blog

oraz nasze publikacje

Wypadek spowodował kierowca bez uprawnień - co z odszkodowaniem?

Wg statystyk Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku 86,6% wypadków zostało spowodowanych przez kierujących pojazdami, 7,3% wypadków spowodowali piesi, a 0,4% spośród wszystkich wypadków powstało z winy pasażerów. Pewną część wypadków powodują osoby, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami.

Wypadek spowodował kierowca bez uprawnień - co z odszkodowaniem?

Wg statystyk Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku 86,6% wypadków zostało spowodowanych przez kierujących pojazdami, 7,3% wypadków spowodowali piesi, a 0,4% spośród wszystkich wypadków powstało z winy pasażerów.

Z czego wynika tak duża ilość wypadków? Otóż przyczyn jest wiele, a do głównych należą:

 • nieudzielenie pierwszeństwa,
 • niedostosowanie prędkości,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
 • niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Pewną część wypadków powodują osoby, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami.

Jeżeli zostaniemy poszkodowanymi w wypadku komunikacyjnym, który spowodowała osoba bez prawa jazdy, to oczywiście mamy prawo do dochodzenia odszkodowania. Roszczenie odszkodowawcze kierujemy bezpośrednio do ubezpieczyciela pojazdu, którym szkoda została wyrządzona. Towarzystwo Ubezpieczeń, w którym była wykupiona polisa OC na pojazd, jest zobowiązane do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania na rzecz osoby poszkodowanej za zdarzenia, które spowodował kierowca bez uprawnień. Jeżeli wina kierującego zostanie potwierdzona, wówczas ubezpieczyciel nie będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności.

Kwota należnego odszkodowania będzie uzależniona od okoliczności zaistnienia wypadku.

Pełną sumę odszkodowania za wypadek samochodowy otrzymamy, gdy:

 • zostaniemy poszkodowani jako piesi przez kierującego pojazdem bez prawa jazdy,
 • osobą poszkodowaną jest kierujący lub pasażer drugiego pojazdu, w który uderzy pojazd kierowany przez osobę bez prawa jazdy.

W takich sytuacjach ubezpieczyciel musi wypłacić stosowne odszkodowanie, gdyż osoby poszkodowane nie mają wpływu na zaistnienie zdarzenia i nie mają świadomości, że kierowca nie ma prawa jazdy.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy szkodę spowodował kierujący bez uprawnień, a poszkodowana osoba to pasażer pojazdu sprawcy. W takim przypadku zakład ubezpieczeń powinien sprawdzić, czy pasażer podróżujący z osobą bez prawa jazdy miał świadomść tego, iż kierujący takich uprawnień nie posiadał. Jeśli w wyniku przeprowadzonego postępowania okaże się, że poszkodowany wiedział o braku prawa jazdy, a pomimo tego zdecydował się na podróż, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do zastosowania tzw. przyczynienia, czyli, obniżenia sumy odszkodowania. 

Wskazuje tym samym, że, osoba poszkodowana świadomie wyraziła wolę podróżowania z osobą bez uprawnień. Zgodziła się zatem na ewentualne skutki takiej podróży.

Jeżeli natomiast udowodnimy, że wsiadając do pojazdu nie wiedzieliśmy, o tym, iż kierujący nie posiada prawa jazdy, zakład ubezpieczeń nie może pomniejszyć przyznanej kwoty odszkodowania. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest podróż autostopem, taksówką, autobusem bądź z inną osobą, którą spotkaliśmy pierwszy raz i nie posiadamy wiedzy, o tym, czy kierujący ma uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jakie są konsekwencje ponosi kierujący pojazdem dla kierującego

Jeżeli kierowca, który nie posiada uprawnień do prowadzenie pojazdów mechanicznych spowoduje wypadek, a zakładu ubezpieczeniowy wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym nie oznacza to, że kierujący nie poniesie żadnych konsekwencji. Towarzystwo ubezpieczeń wystąpi do sprawcy z regresem. W praktyce oznacza to będzie on musiał zwrócić ubezpieczycielowi odszkodowanie, które zostało wypacone.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Czerwonego Krzyża 41
wejście od ulicy Rynkowej

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl

Blog

Zarząd sukcesyjny - ustawa o sukcesji firm weszła w życie z dniem 25 listopada 2018 r.

Od dnia 25 listopada 2018 roku zaczęło funkcjonować nowe rozwiązanie w zakresie dziedziczenia przedsiębiorstw. Tego dnia weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, więc jeśli ktoś zastanawia się nad losem firmy po swojej śmierci i chce, aby jego spadkobiercy mogli płynnie przejść do kontynuowania działalności, to przepisy tej ustawy stworzono z myślą o takiej sytuacji.

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem