call phone_android eMKa - pobierz
  • Facebooku
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Twitter
  • G+
  • YouTube
 
Blog

Blog

oraz nasze publikacje

Windykacja należności – wartościowa usługa

Dłużnik, który nie wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań wobec wierzyciela, powinien mieć świadomość, że w każdej chwili może rozpocząć się procedura windykacyjna wobec niego.

Windykacja należności – wartościowa usługa

Niezapłacone faktury powodują zazwyczaj dodatkowe nakłady pracy związane z ich obsługą oraz problemy z płynnością finansową firmy. W praktyce każda nieuregulowana należność ma negatywny wpływ na wynik finansowy. Dłużnik, który nie wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań wobec wierzyciela, powinien mieć świadomość, że w każdej chwili może rozpocząć się procedura windykacyjna wobec niego.

Pierwszym etapem odzyskiwania należności jest windykacja polubowna. Jest to kluczowy element całego procesu. Na tym etapie prowadzenia działań najbardziej istotny jest kontakt z dłużnikiem i nakłonienie go do spłaty zadłużenia. Proces ten polega na zdyscyplinowaniu dłużnika bez wchodzenia na drogę postępowania sądowego. Pozew składany jest dopiero wówczas, gdy dłużnik nie dokona spłaty zadłużenia w przewidzianym terminie pomimo monitów ze strony wierzyciela, a samo zobowiązanie nie uległo jeszcze przedawnieniu. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu. Jeżeli zostanie on uzupełniony o klauzulę wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, będącym podstawą do egzekucji komorniczej.

Wiele przedsiębiorstw boryka się z brakiem oraz opóźnieniami w płatnościach za faktury. Jednak niewielu przedsiębiorców jest w stanie skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Przecież niewykonanie przez kontrahenta zobowiązania może narazić przedsiębiorstwo na straty finansowe, które mogą doprowadzić do niewypłacalności, a w konsekwencji nawet do upadłości przedsiębiorstwa. By skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur w zakresie prewencji i windykacji należności. Aby mieć pewność, że podjęte działania będą efektywne warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej.

Kolejne wpisy

08-110 Siedlce
ul. Czerwonego Krzyża 41
wejście od ulicy Rynkowej

local_phone25 644 00 20emailbiuro@mk-finanse.pl
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem